سایت آشپزی و خوراکی ها


برخی از غذاهای سنتی ایران


گیلان

گیلان سرآمد غذاهای خوشمزه ایرانی است. غذاهای گیلانی طعم و مزه فوق العاده ای دارند. انواع سبزیجات و طعم دهنده هایی که در گیلان وجود دارد، عامل اصلی خوش طعم و مزه شدن غذاهای گیلانی است. تنوع غذاهای گیلانی بسیار زیاد است. در اینجا تنها به معرفی برخی از این غذاها می پردازیم.

 • ...
  سیر قلیه
  یکی دیگر از غذاهای خوشمزه گیلانی که عطر و بویش، دل همه را می برد، خورشت سیر قلیه است. مرغ، لپه، سیر و رب گوجه فرنگی اصلی ترین موادی است که در سیر قلیه می ریزند. سیر قلیه هم مثل خیلی از دیگر غذاهای گیلانی با برنج خورده می شود.
 • ...
  ترشه تره
  ترشه تره هم غذای گیلانی و بسیار خوشمزه است. زمانی که ترشه تره می خورید، طعم انواع سبزی های خوش عطر را حس می کنید. آب نارنج یا آبغوره فراوان طعم ترش خوشایندی به این غذا می دهد. تخم مرغ، دارچین و سیر از دیگر موادی است که برای تهیه ترشه تره مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ...
  خورشت آلو مسما
  در خیلی از شهرهای ایران، خورشت آلو مسما را درست می کنند، البته در هر شهر به سبک خود. اما خورشت آلو مسمای گیلانی یک چیز دیگر است! این غذای ترش و خوش طعم را با آلو، قیسی، مرغ، شکر و زعفران می پزند.
 • ...
  اناربیج
  اناربیج یکی دیگر از خورشت های لذیذ و از غذاهای سنتی گیلانی است. اناربیج شباهت زیادی با خورشت فسنجان دارد. با این تفاوت که در اناربیج از انواع سبزیجات خوش طعم هم استفاده شده است. برخی فسنجان را شیرین، برخی ترش و برخی هم ملس درست می کنند. اما اناربیج با داشتن رب یا آب انار حسابی ترش است.

مازندران

مازندرانی ها هم مثل همسایه شان گیلان، غذاهای خوشمزه و خوش طعمی دارند. اگرچه بسیاری از این غذاها در هر دو استان مشترک هستند، اما با این حال برخی از این غذاها را به طور خاص متعلق به مازندران یا گیلان می دانند. در اینجا فقط به تعدادی از غذاهای خوشمزه شان اشاره می نماییم.

 • ...
  مرغ شکم پر
  مرغ شکم پر را در بسیاری از شهرهای ایران درست می کنند اما این غذا اصالتا مازندرانی است. داخل مرغ را خالی و تمیز می کنند، سپس با یک سری مواد پرش می کنند. از جمله موادی که داخل مرغ می گذارند می توان به انواع سبزیجات، پیاز داغ، گردو، زرشک، قیسی، آلو و آب نارنج اشاره کرد. مازندرانی ها به غیر از مرغ، اردک شکم پر هم می پزند.
 • ...
  کدوبره
  کدوبره یک غذای سنتی سالم و لذیذ است. کدوی سبز و سیب زمینی از اصلی ترین موادی هستند که در تهیه کدوبره استفاده می شوند. گوجه فرنگی، تخم مرغ، سیر و پیاز هم در کدوبره می ریزند.
 • ...
  کئی پلا
  در لهجه مازنی به کدو حلوایی، کئی می گویند. در کئی پلا، علاوه بر کدو حلوایی، پیاز، گوشت چرخکرده، برنج، زیره، زردچوبه و ادویه هم می ریزند. کئی پلا غذایی سالم برای کودکان هم هست.
 • ...
  خورشت ناردون
  مازندرانی ها هم مثل گیلانی ها، غذای ترش فراوان دارند. خورشت ناردون از همین غذاهای ترش و خوشمزه است. برای تهیه این غذا، مرغ را سرخ می کنند. سپس با دانه های انار، رب انار، پیاز داغ، شکر و ادویه می پزند.

فارس

غذاهای خوشمزه محلی به شهرهای شمالی محدود نمی شود؛ مثلا در استان فارس هم غذاهای لذیذی می پزند. اگر به شیراز یا سایر شهرهای استان فارس سفر کردید، حتما غذاهای مخصوص این استان را امتحان کنید. اینجا به برخی از مهی ترین غذاهای استان فارس اشاره می نماییم.

 • ...
  کلم پلو شیرازی
  معروف ترین غذای شیراز کلم پلو است که البته با کلم پلوهای سایر شهرها فرق دارد. به غیر از کلم، از سبزیجات معطر، گوشت و ادویه جات در تهیه این غذا استفاده می شود.
 • ...
  لوبیا پلو شیرازی
  آنچه به عنوان لوبیا در این غذا استفاده می شود، لوبیا چشم بلبلی است. به غیر از لوبیا چشم بلبلی از مرغ، شوید و انواع طعم دهنده ها هم در تهیه این غذا می ریزند.
 • ...
  آش سبزی
  آش سبزی از لذیذترین آش های ایرانی و از غذاهای سنتی شیراز است. همان طور که از نامش پیداست در این آش انواع مختلف سبزی به فراوانی استفاده می شود. نخود، لوبیا، عدس و پیازداغ هم از دیگر موادی هستند که در این آش وجود دارند.